Porozumění radonu:
Radon je přirozeně se vyskytující radioaktivní plyn, který se může dostat do domů a budov skrze trhliny a mezery v základech. Je bez zápachu, bez chuti a neviditelný, což z něj činí tichého nepřítele. Dlouhodobé vystavení zvýšeným hladinám radonu je po kouření druhou nejčastější příčinou rakoviny plic podle americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), a podle zprávy OSN z roku 1988 ozáření radonem tvoří téměř polovinu dávky, kterou člověk v průměru dostane. Je to více než jiné přirozené či umělé zdroje záření. Testování na přítomnost radonu je jediným způsobem, jak zjistit jeho přítomnost a koncentraci, a aktivní detektor radonu je cenným nástrojem v tomto procesu.
VĚDĚLI JSTE, ŽE?
Ačkoli radon objevil v roce 1900 německý chemik Friedrich Ernst Dorn, trvalo až do konce 80. let minulého století, než byl uznán jako zdravotní riziko.Jak funguje detektor radonu
Existují dva typy detektorů radonu pro domácí použití: pasivní a aktivní.
Pasivní detektor nevyžaduje elektrickou energii a monitoruje radon i jeho rozpadové produkty. Výsledky se zasílají do laboratoře k analýze.
Aktivní detektor používá elektrický proud a průběžně zaznamenává úroveň radonu. Poskytuje hodinové i průměrné odečty a nevyžaduje laboratorní poplatky. Je dražší, ale citlivější a umožňuje sledovat denní a sezónní výkyvy radonu.
Testujte svůj domov.
Pokud jste nikdy netestovali svůj domov na radon, je důležité to udělat, protože jinak je radon nedetekovatelný.Umístění měřiče radonu
Podlahové úrovně:
Pokud máte suterén nebo sklep, umístěte měřič na podlahu v této oblasti.Střední část místnosti:
Alespoň 30 cm od stěn, aby nedocházelo k ovlivnění měření od odraženého vzduchu nebo stagnace vzduchu blízko stěn.Místnosti, které používáte pravidelně:
Ujistěte se, že měřič není umístěn v přímém dosahu ventilátorů, krbů nebo radiátorů, které mohou ovlivnit proudění vzduchu a tím i měření.Daleko od zdrojů tepla a vlhkosti
Umístěte měřič minimálně 1 metr od zdrojů tepla (např. radiátorů) a vlhkosti (např. koupelny)Hledejte příznaky zvýšené hladiny radonu:
Příznaky mohou zahrnovat chrapot, přetrvávající kašel, sípání, bolest na hrudi, dušnost, časté plicní infekce, únavu, hubnutí, vykašlávání krve a další. Pokud zažíváte některý z těchto příznaků, zvláště pokud jde o chronický stav, kromě kontaktu s lékařem zvažte testování hladiny radonu ve vaší domácnosti.